• Test na těhotenskou cukrovku (OGTT)

Poliklinika Velké Valy (3. patro) - infuzní ambulance

Návštěvní hodiny

ORÁLNÍ GLUKÓZOVÝ TOLERANČNÍ TEST (OGTT) pro včasnou diagnostiku gestačního diabetu, se provádí mezi 24.-28. týdnem těhotenství. Během během těhotenství se může vlivem působků uvolňujících se z placenty vyvinout gestační diabetes mellitus (GDM). Jedná se o poruchu vstřebávání cukru (glukózy) do buněk matky, a proto přetrvává vysoká hladina v krvi. Jejím následkem může dojít k přetížení metabolismu vyvíjejícího se plodu s rizikem přetěžování orgánů či nadměrného růstu plodu.

Jak se na vyšetření připravit?

• 3 dny před vyšetřením jezte běžnou stravu, nijak se neomezujte, nezvyšujte fyzickou námahu,
  • min. 8 hod. před vyšetřením již nic nejezte, nepijte sladké nápoje (pijte pouze vodu nebo neslazený čaj),
  • ráno si vezměte pouze nejnutnější léky, které užíváte dle pokynů vašeho lékaře,
  • pacientky, které užívají pravidelně léky s anti-inzulinovým efektem – hydrokortizon, tyroxin, či progesteron by měly léky užít až po ukončení testu

Jak vyšetření probíhá?

• První odběr žilní krve je proveden nalačno. Je-li výsledek hodnoty glykemie do 5,1mmol/l, pacientka vypije 75 g glukózy rozpuštěné ve 250–300 ml čaje nebo vody během 3-5 minut,
  • druhý odběr krve probíhá po 60. minutách po vypití glukózy,
  • třetí odběr krve probíhá po 120. minutách po vypití glukózy

Během testování dodržujte klidový režim, neopouštějte prostor čekárny, nejezte a nekuřte.

Jakékoliv zdravotní obtíže oznamte sestře, která provádí testování. Donesenou svačinu můžete zkonzumovat až po ukončení testování.

Jsou-li hodnoty prvního odběru krve vyšší než 5,1 mmol/l, test je ukončen a žena se objedná na druhý pokus testování. Pokud jsou hodnoty při opakovaném odběru v normě, pokračujeme v testu. Jsou-li hodnoty opět zvýšené, je ženě potvrzena těhotenská cukrovka. Pokud je výsledek pozitivní, další testy na těhotenskou cukrovku žena již nepodstupuje a je odeslána ošetřujícím gynekologem ke sledování do diabetologické ambulance.

U novorozenců maminek, které odmítnou provedení OGTT v graviditě, bude provedeno vyšetření hladiny glykemie za 1, 3, 6 a za 24 hod. po porodu.

Kde se vyšetření provádí?

Poliklinika Velké Valy, 3. patro – infuzní ambulance.

k vyšetření se dostavte v 6.30 nalačno.

Kdy je čas se objednat?

Kontaktujte nás v 22.-24. týdnu těhotenství.